Письменницький літопис. В Ірпені знімають фільм про найперших оборонців міста від російських окупантів. (30.01. 2025)

В Ірпені знімають документальний фільм про людей, які у 2022 році найпершими взялися обороняти місто від російських загарбників. Сценарій документалки написав письменник Сергій Мартинюк. Як все відбувалося він бачив особисто. Бо ж і сам був одним із оборонців Ірпеня. У перший день війни він взяв мисливську рушницю, набої до неї і пішов у територіальну оборону. 

Сергій Мартинюк, письменник, автор сценарію фільму про перші дні оборони Ірпеня:

«Ідея зняти документальний фільм про перших оборонців Ірпеня у мене виникла ще тоді, коли ми звільняли Ірпінь у 2022 році у квітні. Я хочу показати, що з першого дня, з 24 лютого, Збройних Сил України тут не було. Національна гвардія України втекла 24 лютого на Київ. Залишилися самі оборонці, звичайні люди Ірпеня».

Мартинюк написав сценарій фільму на основі записів, які робив у перервах між обстрілами. 

Сергій Мартинюк, письменник, автор сценарію фільму про перші дні оборони Ірпеня:

«У мене була ось ця сумочка, вона збереглася. У мене був нотатник, він і зараз є. Частина записів загубилася. Частина записів лишилася. Цей сценарій іде з того, що я особисто бачив на власні очі. На блокпості – «Жираф», на блокпості «Караван-Гала», на блок-пості «Романівка», тут, у Будинку письменників».

Сергій Мартинюк запевняє, що у створенні фільму немає  жодних політичних замовлень. Проєкт втілюється під патронатом Держкіно. А безпосередніми творцями фільму є кіношна команда “ГОЛЬФСТРІМ ПРОДАКШН”. 

Юрій Беденко, режисер фільму:

«Ми вже багато зробили інтерв’ю безпосередніми учасниками подій, з героями ірпінськими. Коли дали Ірпеню звання «Місто-героя», я подумав що це продовження «совкової» традиції. Але питання не про місця. Питання про людей. Тому, якщо казати про Ірпінь, то Ірпінь – це місто героїв».

Сергій Мартинюк, письменник, автор сценарію фільму про перші дні оборони Ірпеня:

«Ідея фільму – не Мартинюк. Ідея фільму – не Повстанець. Повстанець на блокпосту без людей – це просто людина. Шрек, Ваня ВДВ на «Караван Гала» без людей, які готові були воювати — вони просто люди».

У творчій групі, яка працює над фільмом, теж люди невипадкові. Усі, хто як міг, протистояли російським окупантам. Звукорежисер Сергій Мущенко захищав столицю у київській теробороні.  Адміністратор проєкту Олександр Гайдай разом з родиною чергували на Житомирській трасі біля Дмитрівки.

Олександр Гайдай, адміністратор проєкту:

«Облаштовували блок-пости у перші дні. Допомагали нашим місцевим з продуктами, вирішували енергетичні питання».

Лінійний продюсер проєкту Валентин Шевцов разом із сусідами по будинку 25 лютого першими спорудили блокпост на перехресті Новооскольска та Джерельна в Ірпені.

Валентин Шевцов, лінійний продюсер фільму:

«Трішки закінчився обстріл, вийшли покурити, поспілкуватися. І ми чуємо, біжить жіночка з пойми, кричить що танки йдуть. Ми усі швидко докурили. Побачили дерев’яні піддони і пішли з них робити фортифікацію. А вже потім повиходили більш розуміючі люди і розказали: треба сюди-то, треба бетонні блоки. Ми назбирали це все і зробили собі блок-пост. І після цього вже почалася історія, яку ми будемо показувати в нашому фільмі».

Режисер фільму Юрій Беденко з першого дня війни знімав історії про оборону Києва. Кіношники не прогнозують, коли завершать цей проєкт. Кажуть, здійснено лише 30 відсотків роботи. 

Нагадаємо, що до річниці звільнення Ірпеня від російських окупантів був створений документальний фільм «Форпост Ірпінь». В його основі — кадри, відзняті на телефони безпосередніми учасниками тих подій. Фільм створений творчою групою інформаційної агенції ITV за книгою Петра Щербини «Битва за Ірпінь». Озвучив стрічку лідер гурту «Друга ріка» Валерій Харчишин. Автор майбутньої документальної стрічки Сергій Мартинюк є одним із героїв цього фільму.  

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на telegram
Telegram

Вам також может сподобатися: